„Neživíš, tak nepřepínej!“ … aneb proč nám vadí být finančně závislé na partnerovi?

Finanční závislost na partnerovi bývá v čase, kdy je žena na mateřské dovolené, velmi bolavým tématem. Mezi mými klientkami se opakuje velmi podobný model: partner vydělává dost na to, aby zabezpečil celou rodinu a nic proti tomu navíc nenamítá. Přesto je ženě proti srsti toto přirozeně přijímat.

Svou „nechuť“ k dané situaci řeší ženy různě. Někdy se ženou za každou cenu do práce, aby si alespoň něco vydělaly a dokázaly samy sobě a svému okolí, že ony rozhodně závislé nejsou a nikoho nepotřebují. Často navzdory tomu, že je práce nebaví a hektické životní tempo spíše způsobuje celé rodině nepohodlí.

Druhým, ale velice častým přístupem, je tento: „Neživíš, tak nepřepínej.“ 

Ženy s tímto přístupem se staví do hierarchicky nižší role. Tento model vychází z našeho dětství, kdy jsme byly finančně závislé na rodičích. Takže jsme byly v rodinné hierarchii na nižší úrovni.

V této době jsme si často musely kapesné nebo jinou odměnu zasloužit. Ať už to byly vzorně udělané úkoly nebo drobné domácí práce. Rodiče jsme se sklopenou hlavou prosily o příspěvek na lyžák nebo o dřívější příděl kapesného, než byl řádný termín.

Velmi často byl součástí získání potřebného obnosu také proslov nebo komentář typu:

„Já ty prachy netisknu.“
„Musíme šetřit.“
„Za co jsi zase to kapesné utratila?!“ 
„Na co ty peníze potřebuješ?“
„Neutrácíš nějak moc?!“ 

Není tedy divu, že v momentě, kdy se staneme dočasně finančně závislou na partnerovi, nevědomky v sobě toto dětské nastavení obnovíme. Na podvědomé úrovni stavíme samy sebe do hierarchicky nižší role v rodině. Ta která nevydělává. A musí si své kapesné zasloužit, ať už péčí o dítě nebo úklidem domácnosti. 

Schválně se zeptejte sama sebe: Jak se cítím, když žádám partnera o peníze? 

Jednoduchá otázka, která vám může pomoci si uvědomit, že se opravdu cítíte jako malá holka, která se prosí svého rodiče. A uvědomte si prosím zásadní rozdíl – už nejste dítě a partner není váš rodič, který vám přiděluje kapesné!

Jste nyní ROVNOCENNÍ PARTNEŘI. A každý z vás má svou nezastupitelnou funkci ve vašem rodinném systému.

Přenastavit toto vnímání někdy není snadné. To, jaká vládla atmosféra okolo peněz v době našeho dětství a dospívání, nás mohlo opravdu hluboce poznamenat. Ale stojí za to se tomu podívat pod pokličku. Kromě toho, že se uleví vám a přestanete sama sebe stavět do podřadné role, umožníte svému partnerovi být tím alfa samcem, který se postará o svá mláďata i samici 🙂 Tak jim tu příležitost neberme. 

OSLOVILO VÁS TOTO TÉMA? Využijte konzultace zdarma – telefonicky nebo přes skype >>>