VIDEO: Chudáci děti, do čeho to rostou …

Před pár dny jsem mezi své sledovatelky poslala otázku: „Co konkrétně vám v této době způsobuje stres?“ Jedním z témat, které se opakovalo, byly obavy spojené s nejistotou dnešní doby a strachem, co všechno čeká naše děti. V dnešním videu si chci na toto téma posvítit. Pokud raději čtete, pak pokračujte pod videem.

Chudáci děti, do čeho to rostou.
Svět je zkažený a zlý.
Zoufalství, že své děti neochráním.

Otázkou ale je – před čím je chcete chránit? A co je svět vašeho dítěte? Pokud jsou děti ještě malé, tak jejich svět je máma, táta, domov. Větší svět zatím nepotřebují a vlastně ani neznají. Takže když budu slovíčkařit a s tou myšlenkou si trochu pohraji, tak vlastně jediné, před čím byste měla své děti v těchto dnech chránit, je vaše toxické smýšlení a váš strach, který okolo sebe šíříte.

Není nic překvapivého, když řeknu, že děti vnímají svět našima očima. Kopírují to, jak se chováme, co říkáme, ale také to, co si o různých situacích myslíme. Tedy i to, co si myslíme o současném světě. A je tedy v naší rodičovské moci ovlivnit to, jestli budou naše děti vnímat svět jako hezké a bezpečné místo a budou žít v důvěře, nebo nedůvěře a celoživotní ostražitosti a napětí.

Děti vycítí naše napětí z celé situace. A nesměřuji teď k tomu, abych vám řekla, že byste se měli ovládat a dělat, že se nic neděje. Protože i když se budete přemáhat a dělat, že se nic neděje, děti si z vás primárně vyčtou pravdivé nastavení – tedy obavy, napětí a stres. Navzdory vaší snaze vypadat „v pohodě“.

Navrhuji zaměřit svou pozornost na ten menší mikrosvět, ve kterém si každý žijeme. A tam směřovat svou pozornost a tam to opečovávat. Jako mámy, máme obrovskou moc ovlivnit domácí atmosféru.

Mám pro vás 3 konkrétní tipy, jak můžete tyhle své obavy typu „svět je zlý“ zvládnout a zároveň ze sebe předat i to nejlepší dětem.

Tip č. 1: Nesoustředit se na problém, ale na řešení.

Je naprosto v pořádku dát dětem najevo, že současná situace není jednoduchá a že nám způsobuje určité znepokojení. Ale je také důležité jim ukázat, co s tím potom dál. Jestli budeme sedět u televize a jen lamentovat, poplakávat a vzdychat, nebo zaměříme svou pozornost na řešení situace. Což je samo o sobě skvělý, protože zaměření pozornosti na řešení nás už samo o sobě odvádí od pocitu bezmoci.

Tip č. 2: Cíleně pracovat s pozorností, vyhledávat lepší

Tohle se nám často nechce. Protože ať si to přiznáte nebo ne, ty negativní zprávy jsou pro nás jako magnet a nechce se nám bez nich být. Takže je potřeba zapojit vlastní sebedisciplínu a opravdu cíleně odvádět pozornost od zpráv (dopřát si třeba jen 15 min denně, abyste zůstala v obraze, ale nezabředávat do diskuzí, nedovolit myšlenkám vymýšlet scénáře, teorie, …). S určitým úsilím, které práce na sobě vyžaduje, jít po lepším pocitu.

Tip č. 3: Vybavit děti do života

A jestli se vám dlouhodobě nedaří zbavit se pocitu, že svět je zlé místo, pak je určitě na místě vybavit své děti do života vším, co budou potřebovat: ukázat jim, jak zvládat stresové situace, jak se udržet v klidu navzdory nepříznivým okolnostem, jak nepropadat panice. Takže si klidně myšlenku o zlém světě nechte, zatím se jí nevzdávejte, ale naučte své děti, prostřednictvím sebe, v tomto světě obstát.

Takže když se vrátím na úplný začátek, tedy k tomu, že vás stresuje, do jakého světa ty naše děti rostou – tak si představte, že vy jste ten jejich svět. A ten udělejte přesně takový, jaký jej pro své děti chcete mít. Vy pro ně můžete být symbolem klidu, míru a lásky nebo symbolem nepokoje, nebezpečí, nedůvěry či vnitřních bojů.